Google bouwt twee datacenters voor Duitse markt

Dinsdag maakte Google bekend twee datacenters in Duitsland te gaan bouwen. Dat verklaart waarom de zoek- en cloudgigant een paar maanden terug bekendmaakte geen nieuwe datacenters meer in Nederland neer te zetten
Google bouwstop Nederland
Het besluit van Google het aantal locaties in Nederland niet verder uit te breiden kwam onverwachts. Dat er plannen waren was een publiek geheim. Meerdere Amerikaanse datacenterexploitanten waren mede daarom de laatste jaren een vestiging gestart.
Discussie
Na het bekend worden werd gehint dat de publieke opinie een rol gespeeld had. Daarvoor is verwezen naar de lokale Noord-Hollandse pers waar de discussie over hyperscale datacenters alle ruimte kreeg. Het klopt ook dat in de regio Amsterdam de politiek en ambtenaren niet staan te trappelen nog nieuwe groot verbruikers van stroom te verwelkomen. Maar uiteindelijk blijkt Google gewoon een normaal businessbesluit genomen te hebben.
Berlijn en Hanau worden de twee locaties voor de nieuwe datacenters. Daarmee kan Google de grootste economie van de EU direct bedienen. Het kan zo ook beter twijfels over de veiligheid van data wegnemen (“de data gaat niet maar Amerika”). De twee plekken een latency mogelijk die bij elk buitenlands dataverkeer niet mogelijk is. Daarvoor is een deel van de Duitse infra gewoon nog steeds niet modern genoeg.
Stroomvoorziening
Tot 2030 gaat er dus flink gebouwd worden. In lijn met de actuele aandacht voor de stroomvoorziening wijst Google er wel erg nadrukkelijk op dat het 140MW aan groene stroom gaat afnemen. Een deel van het genoemde bedrag lijkt ook daarvoor bedoeld. De lokale stroomleveranciers zullen hiervoor nieuwe installaties bouwen. En om verwarring te voorkomen staat er in het Duitstalige persbericht ook dat de Google datacenters 80 procent van de capaciteit van de nieuwe windmolens en zonneparken zal consumeren.
Meer over
Lees ook
Incident bij Meta-datacenter maakt waterdiscussie nog ingewikkelder
De discussie over het watergebruik van datacenters was al ingewikkeld, maar wordt door een incident in de Amerikaanse stad Cheyenne (Wyoming) mogelijk nog complexer. Daar heeft de lokale waterbeheerder besloten voorlopig geen industrieel afvalwater van datacenters meer te accepteren, nadat afvalwater van een aannemer die betrokken is bij de bouw v1
Gestructureerde bekabeling faciliteert AI-geoptimaliseerde datacenters
AI-workloads hervormen niet alleen de computerwereld, ze herdefiniëren ook de fysieke fundering van datacenters. Naarmate trainings- en inferentieprocessen de netwerksnelheden opvoeren van 400 Gb/s naar 800 Gb/s en zelfs naar 1,6 Tb/s, verdwijnt de tolerantie voor inefficiëntie in de onderliggende infrastructuur in rap tempo. Lees hier hoe bekabel1
Podcast: “Datacenters moeten verder kijken dan stroom en vierkante meters: vertrouwen wordt een nieuwe succesfactor”
De Europese datacenterindustrie staat voor een nieuwe fase. Jarenlang draaide de concurrentie vooral om zaken als beschikbaarheid, energie-efficiëntie, schaalgrootte en connectiviteit. Maar nu digitale infrastructuur steeds belangrijker wordt voor cloud, kunstmatige intelligentie, industriële toepassingen en publieke diensten




