SDIA roept op tot datagedreven beslissingen over verduurzaming
Het zal niemand ontgaan zijn dat de discussie over het energie- en watergebruik van datacenters de laatste jaren feller en emotioneler is geworden. Vergunningaanvragen voor nieuwe faciliteiten of uitbreidingen van bestaande locaties lijken steeds vaker bemoeilijkt te worden doordat kreten als ‘energiesluipers’ in discussies over de voor- en nadelen van nieuwe datacenterfaciliteiten nog weleens de toon willen zetten. Ook krantenberichten over een vermeend gebrek aan drinkwater voor burgers omdat datacenters alle grondwater zouden opkopen, doen een rationele discussie geen goed.
Daarom doet de SDIA (Sustainable Digital Infrastructure Alliance) een oproep om beslissingen over verduurzaming en over bijvoorbeeld uitbreiding van datacenters te baseren op data. Alleen dan kunnen rationele beslissingen worden genomen op basis van een goede afweging van de voor- en nadelen.
Die oproep doet SDIA-voorzitter Daan Terpstra in een artikel dat hij samen met Jarno Bloem, COO van NorthC Datacenters, schreef voor Binnenlands Bestuur. Deze website en magazine richt zich primair op beleidsmakers en ambtenaren in ons land.
“De datacentersector spant zich al jaren in om de duurzaamheid te verbeteren. Investeringen in energiezuinigere technologie en het uitwisselen van restwarmte met gebouwen in de omgeving zijn voorbeelden die in de praktijk al veel gebeuren”, schrijven Terpstra en Bloem.
“Ook de overstap op groene waterstof als energiebron biedt mogelijkheden. In eerste instantie wordt deze techniek ingezet voor noodstroomvoorzieningen, maar in de toekomst wellicht ook voor de reguliere stroomvoorziening op geschikte locaties.
Die inspanningen hebben succes, want ondanks de sterk toegenomen vraag naar digitale diensten is het relatieve energieverbruik van datacenters wereldwijd de afgelopen tien jaar gelijk gebleven: ongeveer 1 procent van het totale energieverbruik (bron: het Internationaal Energie Agentschap - IEA). In Nederland is dit zelfs slechts 0,38 procent, volgens het CBS”, schrijven de auteurs.Betekent dit dat de sector nu al het mogelijke heeft gedaan en achterover kan gaan zitten? Nee, zeggen Terpstra en Bloem. Er moet meer gebeuren, vinden zij: “Gelukkig zijn er ook nog veel mogelijkheden om onze digitale infrastructuur verder te verduurzamen.”
Dat begint echter met meer inzicht, menen zij. Niet alleen in het daadwerkelijke energieverbruik, maar ook in de vele andere factoren die een rol spelen bij duurzaamheid. Van waterverbruik en het gebruik van zeldzame grondstoffen tot het verpakkingsmaterialen en aantal gereden kilometers dat technisch specialisten afleggen van en naar datacenters. “Meten is weten, dus eerst moeten we al deze aspecten in kaart brengen en op basis daarvan kijken waar verbeteringsslagen mogelijk zijn. Dan kan je komen tot datagedreven beslissingen, in plaats van beslissingen op basis van aannames.”
Interessant genoeg wijzen beide auteurs op het feit dat er inmiddels ook economische voordelen aan verduurzaming zitten. “Er liggen zeker ook kansen voor het bedrijfsleven om van duurzaamheid niet alleen een ‘maatschappelijk verantwoorde missie’ te maken, maar daar ook daadwerkelijk zakelijk voordeel uit te halen. Zeker gezien de ongekende stijgingen van de energiekosten waar bedrijven nu mee te maken hebben, kan duurzaamheid een positieve impact hebben op de bottomline.”
Meer over
Lees ook
Supplychain-problemen vaak oorzaak van vertragingen in bouw- en renovatieprojecten
Een recent rapport getiteld ‘Uptime on the Line’ werpt een verontrustend licht op de staat van de datacenterbouw in Europa. Het onderzoek geeft aan dat de bouw van datacenters wordt geplaagd door tal van problemen, variërend van een gebrek aan competenties en apparatuur tot verstoringen in de toeleveringsketen en stijgende kosten.
Verlenging levensduur heeft grote impact op milieu-impact van netwerkbekabeling
Een belangrijke manier om de impact op het milieu van een bekabelingsinfrastructuur te verminderen, is door de toegepaste producten - kabels, connectoren en dergelijke - langer te gebruiken. Misschien zelfs langer dan in eerste instantie was verwacht. Maar hoe doe je dat? Simone Vieira, Director Systems Engineering Europe Building & Data Center Connectivity...
Initiatief rond waterbesparing past elektrolyse toe
Watergebruik en waterbesparing spelen een steeds grotere rol in de datacenterindustrie. Wereldwijd wordt daarom onderzocht hoe het gebruik van water en het toepassen van chemicaliën kan worden verminderd. In Singapore is in dat kader een interessant initiatief ontplooid voor het SIN10-datacenter van Digital Realty.