HP koelt supercomputer volledig met waterkoeling

HP introduceert twee high-end supercomputer, waarvan er één volledig wordt gekoeld met waterkoeling. Door het gebruik van waterkoeling zijn de energiekosten van de omgeving relatief laag. De Apollo 8000 heeft in eerste instantie een maximale capaciteit van 582 teraflops. HP stelt dat dit kan worden uitgebreid tot 1,19 petaflops. De Apollo 6000 is een supercomputer die wordt gekoeld met lucht.
Supercomputers maken doorgaans gebruik van luchtkoeling. Door de grote hoeveelheid rekenkracht in de omgevingen wordt echter veel warmte geproduceerd, waardoor het afvoeren van deze warmte veel energie kost. Door de Apollo 8000 volledig te koelen met waterkoeling dringt HP de kosten van het koelen aanzienlijk terug.
Twee soorten waterkoeling
HP zet voor de supercomputer twee verschillende varianten van waterkoeling in. De serverblades worden rechtstreeks gekoeld via koperen buizen die door de blades lopen. Daarnaast wordt het water over de racks gecirculeerd met behulp van het 'Water Wall'-systeem. Het water stroomt hierdoor over de kernen van de supercomputer, die hierdoor warmte kunnen afdragen via het water. De Amerikaanse overheidsdienst The National Renewable Energy Lab heeft al interesse getoond in de Apollo 8000. De overheidsdienst wil de supercomputer in zetten voor CO2-voetafdrukken te kunnen analyseren en klimaatmodellen te kunnen opstellen.
Daarnaast introduceert HP de Apollo 6000. Dit is een supercomputer gericht op bedrijven die bijvoorbeeld risico-analyses willen uitvoeren of het ontwerpen van producten willen automatiseren. De supercomputer biedt ruimte aan 160 serverracks en kan met zowel twee Intel Zeon E3-1200 processoren als 10 GbE FlexibleLOM kaarten worden uitgerust.
Dossiers
Meer over
Lees ook
Datacenters-in-space
SpaceX beweert een doorbraak te hebben gevonden, meldt Axios. Zogeheten ‘orbital datacenters’ moeten de toekomst van kunstmatige intelligentie aanjagen. Volgens bronnen wil Musk de komende beursintroductie van SpaceX gebruiken om dit ambitieuze project te financieren.
Duitse reacties op bericht dat Blackstone / QTS datacenter wil bouwen
Er is iets bijzonders aan de hand met de reacties in de Duitse pers naar aanleiding van het bericht dat Blackstone / QTS nabij Hamm een plek voor een nieuw datacenter heeft gevonden. Hamm ligt ongeveer 100 kilometer ten oosten van Enschede.
NorthC Group bouwt nieuw, high-tech datacenter in Genève, Zwitserland
NorthC Group start in Q1 van dit jaar met de bouw van een nieuw datacenter in Genève, Zwitserland. Het nieuwe datacenter wordt gerealiseerd op The Hive campus, een technologiepark net buiten Genève. Dit wordt het zesde NorthC-datacenter in Zwitserland



