Wethouder: Amsterdam moet op slot voor datacenters tot 2035

Netcongestie maakt nieuwbouw en uitbreidingen onmogelijk
Het is de categorie nieuws waarmee Amsterdam tot ver buiten de landsgrenzen de pers zal halen. In en rond de hoofdstad zal er tot 2035 geen ruimte op het elektriciteitsnet voor datacenters worden vrijgemaakt. Dat is het voorstel van wethouder Pels waarover de gemeenteraad volgende maand vergadert.
Amsterdam en datacenters, het was ooit een combinatie die nooit de pers haalde. Dat er veel datacenters in en rond de stad waren was bekend, net als dat daardoor AMS-ix kon uitgroeien tot wat het nu is. Maar de pers toonde weinig belangstelling en de bedrijven deden ook geen enkele moeite buiten de techtitels genoemd te worden.
Dat beeld veranderd toen de MRA aan de rem trok en in 2019 een moratorium uitvaardigde. Dat betekende ongeveer zoveel als “geen nieuwe datacenters erbij, tenzij” En tenzij verwees naar reeds ingediende bouwplannen, werk dat al was bezig was et cetera.
Voor Amsterdam was dat niet voldoende. In 2020 werden voor het stadsgebied de teugels aangetrokken. Zelfs wat er gebouwd mocht worden werd afgeremd. De netcongestie nam niet af, alles behalve dat. Daarom kunnen plannen voor nieuwe datacenters en uitbouw van bestaande locaties sinds 2023 rekenen op een afwijzing. Alleen partijen die kunnen aantonen echt iets bij te dragen aan de stad mogen de vergunningsaanvragen nog indienen. Geen enkele internationale speler kan of wil dat schijnbaar aantonen. Om via restwarmte de toevoegde waarde voor de stad aan te tonen is een optie die nog door niemand is uitgewerkt tot een levensvatbaar plan.
Nu gaat de stad dus nog verder op slot en voor een behoorlijk lange periode. Is dat een verrassing? Wie voorgaande fasen niet kent zal schrikken. Insiders hebben dit natuurlijk zien aankomen. De krokodillentranen van partijen zijn daarom ook met een korreltje zout te nemen. Wie nu al in Amsterdam een datacenter heeft, weet dat hij tot 2035 geen nieuwe concurrenten hoeft te vrezen. Klanten zullen merken dat de prijzen omhoog zullen gaan. De marges van de aanbieders in Amsterdam zullen dat ook doen.
Concurrerende datacenterregio’s buiten de hoofdstad zullen eveneens profiteren. De vraag is wel voor hoe lang. Netcongestie is een verschijnsel dat ook gebieden snel kan raken waar dat nu nog niet het geval is en het oplossen van de problematiek duur echt vele jaren.
Meer over
Lees ook
Datacenters zetten robots in om zware serverracks te verplaatsen
Tijdens de recente Open Compute Project (OCP) Global Summit toonde het Oostenrijkse DS Automotion nieuwe Automated Guided Vehicles (AGV’s) die speciaal zijn ontwikkeld voor wat zij noemen ‘rack handling’. Deze autonome voertuigen tillen en verplaatsen de zogenaamde ‘Big Freaking Racks
Hoe breng je groei en verduurzaming van datacenters samen?
Datacenters houden niet alleen de digitale wereld draaiende, maar werken ook aan een groene toekomst. Ronald van den Bosch, CTO bij NorthC Datacenters, geeft tijdens het IT Infra event in Den Bosch een keynote over het gouden huwelijk tussen groei en duurzaamheid.
Gemeente Rostock kiest voor eigen datacenter vanwege digitale soevereiniteit.
In de Duitse havenstad Rostock is de eerste steen gelegd voor een nieuw datacenter. Voor de stad is dat groot nieuws, in de regio en alles daarbuiten is het persbericht waarschijnlijk niet opgevallen. Misschien is dat onterecht als beter naar de melding wordt gekeken.



