Noord Holland echt op slot voor datacenters - grootverbruikers van elektriciteit moeten tot tien jaar wachten

Energie-ict-dossierbeeld

Het zat er aan te komen, TenneT en Liander hebben nu dan bekend gemaakt dat voor de hele provincie Noord Holland de elektriciteit op is voor grootverbruikers zoals datacenters. Er moet heel hard aan de rem getrokken worden om te voorkomen dat per 2026 in delen van de provincie de kans op black-outs door overbelasting onaanvaardbaar hoog is.

Letterlijk staat er in het persbericht “TenneT en regionale netbeheerder Liander zien ook dat er op basis van de huidige prognoses in de provincie vanaf 2026 in sommige gebieden overbelastingen van het elektriciteitsnet ontstaan door de aanhoudende grote vraag naar elektriciteit. Om overbelasting, en daarmee langdurige stroomstoringen te voorkomen werken de netbeheerders samen met bedrijven en overheden aan een pakket maatregelen. Zonder aanvullende maatregelen worden in delen van Noord-Holland ook huishoudens geraakt.”

De impact van de maatregelen die Tennet en Liander moeten nemen kan niet worden onderschat. Het betekent letterlijk zoveel als dat elke nieuwe grootverbruiker van elektriciteit de deur wordt gewezen.

Wie al een fabriek of datacenter heeft en wil uitbreiden zal dat in een ander deel van het land moeten doen. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan, want los van alle perikelen rond bouwvergunningen is er in meer provincies sprake van een te zware belasting van het elektriciteitsnet.

In de provincie Noord Holland zijn 606 grootverbruikers bekend. 66 daarvan zijn bereid met Tennet en Liander verder het gesprek te voeren over het verlagen van het eigen verbruik (grootverbruikers zijn goed voor minimaal 1MW verbruik) tijdens piekuren om overbelasting te voorkomen.

Uit de media valt te halen dat datacenters niet tot die groep behoren. Tegelijk wordt dit type bedrijf genoemd als bron van elektriciteit. In de regio zouden datacenters 900 MW aan potentiële capaciteit hebben in de vorm van back-up generatoren. In hoeverre het realistisch en wenselijk is die in te zetten om overbelasting te voorkomen moet volgens het rapport van Tennet verder worden onderzocht.

“in hoeverre de aanwezige noodstroom (diesel) aggregaten geïnstalleerd bij datacenters, ingezet kunnen worden voor congestiemanagementdiensten. Dit bedraagt circa 900 MW in geheel Noord-Holland […] . Vooralsnog wordt de inzet hiervan beperkt door vergunningen. Dit onderzoek wordt nader uitgevoerd. Daarom zijn deze aggregaten in dit onderzoek vooralsnog niet meegenomen als beschikbare congestiemanagementmiddelen. “

Bron: persbericht Tennet in het Nederlands en Engels 

Lees ook
Cannon Technologies introduceert goedkope modulaire datacenters

Cannon Technologies introduceert goedkope modulaire datacenters

Cannon Technologies introduceert de T4 modulaire Performance Optimized Datacenters (POD). De units stellen gebruikers in staat capaciteit in korte tijd uit te bouwen door simpelweg nieuwe modules toe te voegen. Het bedrijf claimt dat klanten hiermee besparingen tot 50% op hun initiële investering kunnen realiseren. Het bedrijf verwacht dat klanten1

Juniper Networks lanceert nieuwe EX 4600 switching serie

Juniper Networks lanceert nieuwe EX 4600 switching serie

Juniper Networks introduceert de nieuwe EX 4600 switching serie. Met de nieuwe serie speelt Juniper Networks in op de groeiende vraag naar optimale beschikbaarheid van cloud services en applicaties binnen mission critical datacenter networks (bedrijfslocaties). De EX4600 productlijn is gebaseerd op Juniper Networks technologie en de belangrijke on1

'Apple neemt datacenter op Curaçao in gebruik'

'Apple neemt datacenter op Curaçao in gebruik'

Het lijkt erop dat Apple een datacenter op Curaçao in gebruik wil nemen. Dit zou blijken uit de overname van de Curaçao Technology Exchange wordt overgenomen door de Unique Infrastructure Group. Dit meldt het Antilliaans Dagblad. Het datacenter komt door de overname in handen van Unique Infrastructure Group. Dit is een partij die voornamelijk in o1