Nog steeds geen zicht op gebruik datacenterrestwarmte in Amsterdam

Volgens de Amsterdamse zender AT5 is een project voor de levering van restwarmte door een datacenter afgeblazen. Niet voor de eerste keer blijkt het in de hoofdstad gewoon onmogelijk tot een fatsoenlijke businesscase te komen.
De zender schrijft dat de wethouder de gemeenteraad heeft laten weten niet verder te gaan met een partij die het onderzoek naar het gebruik van restwarmte in de directe omgeving van Johan Cruijff Arena zou verrichten. Er zal evenmin op zoek worden gegaan naar een alternatief. Men verwacht in het stadhuis verwacht namelijk dat geen enkele partij tot de conclusie zal komen dat er een rendabele businesscase mogelijk is.
In de brief ontbreekt elke verdere verwijzing naar het gebruik van datacenter restwarmte voor dat deel van de stad. Deze bron van warmte is compleet uit alle plannen geschrapt. De oplettende lezer ziet dat er politiek gekonkel is bij het omschrijven van de omgevingen die mogelijk wel verwarmd kunnen gaan worden met een vorm van restwarmte. Waar eerst duidelijk sprake was van woningen is nu de term gebouwen gebruikt.
De aanleg en exploitatie van warmtenetten leidt tot nu toe tot een verhoging van de maandelijkse lasten van burgers. Eneco, Vattenfall en anderen hebben daarom de stekker uit bijna alle aangekondigde projecten getrokken. Gemeentebesturen komen er zo met weinig kleerscheuren van af, maar daarmee blijft het probleem bestaan dat “men” het gasverbruik van burgers en bedrijven verder naar beneden wil brengen. Restwarmte is in theorie een manier om dat te realiseren, maar de praktijk is dus anders.
Het staken van dit project zal bij het betreffende datacenter ook gemengde gevoelens hebben achtergelaten. Nu er verder niets gebeurt hoeft er geen rekening gehouden te worden met nieuwe kosten en ellenlange onderhandelingen met warmtebedrijven en de lokale politiek. Misschien is dat een meevaller, Er is echter ook een duidelijk en benoembaar nadeel. Restwarmte is wel een manier om de ESG rapportage in balans te krijgen. Nu die mogelijkheid verdwijnt is vooralsnog ook de kans verkeken dat dit datacenter (en al die anderen in de regio Amsterdam) de totale milieu footprint verkleinen. Dat is wel iets dat een nadelig prijskaartje zal hebben.
Meer over
Lees ook
Westcon Group breidt activiteiten op datacentermarkt uit
Westcon Group maakt bekend dat de business unit Comstor de relatie met CA Technologies verder uitbouwt. Door deze uitbreiding van het datacenter-portfolio ontstaat een bredere dekking van de markt en krijgen partners van Comstor toegang tot de IT-monitoringsoftware van CA Technologies. De nieuwe overeenkomst bouwt verder op een bestaande distribut1
Intel lanceert nieuwe SSD's gericht op datacenters
Intel lanceert de nieuwe Pro-serie SSD's, die bestaat uit de DC P3700, P3600 en P3500. De SSD's zijn gericht op datacenters. De SSD's maken gebruik van het nieuwe NVM-Express-protocol in combinatie met PCI-Express. Dit zorgt voor een hogere doorvoersnelheid, terwijl de latenties aanzienlijk lager zijn. De verschillende SSD's uit de Pro-serie zijn1
BT opent derde Nederlandse datacenter
BT opent in Rotterdam een nieuw datacenter. Het totaal aantal datacenters van BT op Nederlandse bodem komt hiermee uit op drie. Met het nieuwe datacenter vergroot BT zijn bestaande datacentercapaciteit in de Benelux met maar liefst vijftig procent. Het Britse telecomconcern wil met de uitbreiding inspelen op de toegenomen vraag naar gehoste en netwerkgebaseerde IT-diensten die het bedrijf vanuit het BT Compute-portfolio aan klanten levert. Ook wil BT met zijn nieuwe datacenter een bijdrage leveren aan het goede vestigingsklimaat voor ondernemingen in Nederland. Het nieuwe datacenter is geopen1



