Nederlandse Datacenters Verenigt U!

facebook-datacenter

Van meerdere personen krijgen we te horen dat er een nieuw organisatie is opgericht voor datacenters. Datacenters die Nederlands en/of Europees zijn. Dat zoiets in de steigers stond was al langer bekend, nu is NSDC, de Nederlandse Soevereine Datacenter Coöperatie, schijnbaar live gegaan.

Nederland heeft een historie van brancheorganisaties en koepels. Afsplitsingen zijn ook deel van die cultuur. Kijk maar naar de geschiedenis van de politieke partijen en omroepen. Daarnaast gebeurt het met enige regelmaat dat rond een trend of hype een platform uit de grond wordt gestampt. Over de levensvatbaarheid en noodzaak daarvan valt te discussiëren.

In het geval van de NSDC is de noodzaak in ieder geval geen punt van discussie. Het is niet alleen de noodzaak tot meer digitale soevereiniteit te komen die het bestaansrecht van de NSDC rechtvaardigt. De onderliggende businesscase van hyperscalers en andere – al dan niet beursgenoteerde – grote Amerikaanse datacenters is toch echt op punten wezenlijk anders.

ITchannelPRO snapt dit initiatief en ziet de meerwaarde. Vandaar de oproep in de titel. We verbinden daar nog het volgende aan. De tijden zijn structureel en wezenlijk veranderd. Die klok kunnen we niet meer terugdraaien. Waar dat toe leidt zien we nu bij de Solvinity-Kyndryl affaire. Overnames en samenwerkingen liggen onder een vergrootglas en zullen vaker worden geblokkeerd of gelimiteerd. Ook andere zekerheden waar de IT sector de afgelopen 20 jaar van heeft geprofiteerd staan onder druk.

Daar moet je als ondernemer op voorbereid zijn. Dat heeft consequenties voor brancheorganisaties en koepels. NSDC is het eerste bewijs dat er op dat vlak iets verandert.

 

Aanvulling: dit artikel verscheen 29 januari op ITchannelPRO. In reactie daarop is de vraag gesteld hoe een nieuwe branchevertegenwoordiging past in het beeld dat de (Rijks-) overheid de voorkeur heeft om met een partij te spreken die geacht wordt de sector te vertegenwoordigen.

Het is aan de overheid die vraag te beantwoorden. Echter als de overheid voorrang geeft aan digitale autonomie en soevereiniteit – en dat staat letterlijk in het coalitieakkoord – dan zal dat ook consequenties hebben voor de organisaties die tot nu toe standaard zijn benaderd.

Lees ook
Edgeconnex schort plannen voor nieuw datacenter op na protest bewoners en politiek

Edgeconnex schort plannen voor nieuw datacenter op na protest bewoners en politiek

In Duitsland lijkt Edgeconnex de hand overspeeld te hebben. Bewoners van Maintal/ Dörnigheim en de gemeenteraad hebben zoveel bezwaar gemaakt tegen bouwplannen voor een eigen gascentrale dat toestemming daarvoor onmogelijk is geworden.

Energie, AI, duurzaamheid en soevereiniteit in de Belgische datacentermarkt (deel 1)

Energie, AI, duurzaamheid en soevereiniteit in de Belgische datacentermarkt (deel 1)

De Belgische datacentermarkt heeft te maken met een stijgende energievraag, AI-gedreven infrastructuurvereisten, duurzaamheidsdruk en zorgen rond digitale soevereiniteit. Silvie Bullen, Account Manager België-Luxemburg, R&M (foto links), en Carole Santens, Managing Director van de Belgian Digital Infrastructure Association, geven hun visie op dez1

Brand bij NorthC datacenter in Almere geblust; teams richten zo snel mogelijk een tijdelijke stroomvoorziening in en starten onderzoek

Brand bij NorthC datacenter in Almere geblust; teams richten zo snel mogelijk een tijdelijke stroomvoorziening in en starten onderzoek

De brand die donderdag 7 mei rond 08:45 uur is ontstaan bij het datacenter van NorthC aan de Rondebeltweg in Almere, was gisterenavond rond 23:00u volledig onder controle. Het pand is daarop vrijgegeven door de brandweer.