Interessante en voorspelbare zienswijzen op datacenterbeleid Amsterdam
Vorige maand heeft de raadscommissie ruimtelijke ordening van Amsterdam vergaderd over het datacenterbeleid van de stad. Zoals bekend wil de stad de groei van datacenters stoppen. De stroomhonger van datacenters is niet verenigbaar met de wens meer woningen te bouwen en andere bedrijven ruimte te bieden.
Deze vergadering ging vooraf aan het besluit dat de voltallige gemeenteraad over het plan moet nemen. Een groot aantal documenten en beleidsstukken is gepresenteerd en besproken. Dit document is voor iedereen die zich voor het onderwerp interesseert het meest interessant. Niet alleen staat hier een goede weergave van de stroomproblematiek in de regio, het bevat ook de zienswijzen van marktpartijen.
Zienswijzen zijn de schriftelijke reacties van bedrijven, organisaties en burgers op een voorstel. In dit geval zijn drie datacenterbedrijven en een belangenorganisatie in de pen geklommen. Elk van hen is gekomen met een uitgebreide reactie, die zijn net zo interessant als de voorgaande ambtelijke paragrafen.
Interessant, maar dan vooral omdat deze partijen elk voor zich de problematiek van Amsterdam (het stroomtekort is een echt probleem) pogen te omzeilen. Overduidelijk is ook dat men er niets voor voelt inzicht te verschaffen in het soort stroom dat men nu verbruikt, wat de PUE trends zijn en dergelijke. Dit alles afdoen met “concurrentiegevoelig” of “afhankelijk van contracten die kunnen wisselen” wekt de indruk dat niets en niemand een blik in de keuken wil laten werpen.
Die houding zal weinig bedragen om de gemeenteraad milder te stemmen. Dat geldt ook voor het dossier restwarmte. Daarover wordt min of meer hetzelfde verkondigd als tien jaar geleden. Aangezien vorig jaar een lokaal project daarvoor is geklapt zal elke halfzachte toezegging op weinig enthousiasme kunnen rekenen.
Dat geen van de zienswijzen een onderbouwd antwoord geeft op de vraag hoe men aan de lokale economie bijdraagt is niet verrassend (Booking als voorbeeld noemen van een lokale klant is eerder onhandig). Voorspelbaar is dat er geschermd wordt met de komst van AI en andere clusters die ergens voor nodig zijn. Maar dat die de stroomhonger alleen maar erger maken blijft dan weer onvermeld.
Kortom: de zienswijzen van de sector zijn koren op de molen voor iedereen die de groei van datacenters in Amsterdam wil afremmen. Behoudens reeds ingediende plannen (peildatum daarvoor ligt in 2023!) gaat deze geografische markt gewoon op slot voor elke uitbreiding.
Meer over
Lees ook
Meta plan gigawatt-datacenters om concurrenten op AI-gebied bij te houden
Meta heeft een ambitieus plan bekend gemaakt om meerdere reusachtige datacenters te bouwen ter ondersteuning van zijn kunstmatige intelligentie (AI) initiatieven. Het eerste datacenter, genaamd Prometheus, zal in 2026 operationeel zijn en maakt deel uit van een reeks geplande ‘titan clusters’.
Kevlinx Data Centers en Colt Technology Services (Colt) versterken samenwerking
Kevlinx Data Centers en Colt Technology Services (Colt) versterken hun samenwerking. Kevlinx is ontwikkelaar en operator van moderne datacenters die volledig AI-ready zijn. Colt is een wereldwijde aanbieder van digitale infrastructuur met een sterke aanwezigheid in Europa.
Groei AI leidt tot problemen voor datacenters, ziet Seagate
Volgens een nieuw rapport van Seagate Technology, gebaseerd op wereldwijd onderzoek onder 330 datacenterprofessionals, groeit de vraag naar dataopslag en rekencapaciteit sneller dan duurzame oplossingen kunnen worden ingevoerd. Bijna alle respondenten verwachten dat AI de opslagvraag blijft aanjagen