Gemeente Rostock kiest voor eigen datacenter vanwege digitale soevereiniteit.

eerste schop in de grond rostock

In de Duitse havenstad Rostock is de eerste steen gelegd voor een nieuw datacenter. Voor de stad is dat groot nieuws, in de regio en alles daarbuiten is het persbericht waarschijnlijk niet opgevallen. Misschien is dat onterecht als beter naar de melding wordt gekeken.

Rostock telt ruim 210.000 inwoners, heeft een universiteit, hoge school, vestiging van het Max Planck instituut en meerdere ziekenhuizen. Dat een stad van deze omvang een eigen datacenter nodig heeft is niet direct logisch, maar dat verhaal is anders als naar de genoemde instellingen wordt gekeken.

Wat er in Rostock gebouwd wordt is een datacenter deels bestemd voor de gemeente en deels voor de onderwijs- en zorginstellingen. Dat zullen niet de enige klanten zijn, een deel van de ruimte wordt als commerciële colocatie faciliteit in de markt gezet. Een dergelijke combinatie komt vaker voor, maar dat geldt niet voor het volgende.

De stad motiveert de bouwopdracht nadrukkelijk als noodzakelijke stap naar meer digitale soevereiniteit. Het is de eerste keer in Duitsland dat bij nieuwbouw dit argument als eerste wordt genoemd.

Anders dan normaal is ook de gekozen constructie, waarbij de stad uit eigen middelen financiert, een derde partij de bouw doet en het beheer in handen komt van Deutsche Telekom. Aangezien een datacenter veel stroom nodig heeft, is die leverancier ook onderdeel van de gekozen constructie. De stroomaanbieder is het eigen gemeentelijke nutsbedrijf dat daarmee een grote klant wint voor de eigen groene stroom.

Met een vermogen van 300 KW is dit geen bijzonder grote locatie, maar juist dat maakt dit project zo interessant. Is dit een edge datacenter, is het een rekencenter met wat externe klanten? Of is dit in de eerste plaats een concrete invulling op datacenterniveau van het begrip digitale soevereiniteit?

 

 

Fotos: Amt für Digitalisierung und IT en https://norden.social/@HROrathaus

 

Lees ook
Rapport: ‘soevereine’ cloud van Amerikaanse hyperscalers is juridisch niet soeverein

Rapport: ‘soevereine’ cloud van Amerikaanse hyperscalers is juridisch niet soeverein

Europese organisaties die kiezen voor een ‘soevereine’ clouddienst van AWS, Microsoft of Google krijgen daarmee wel meer controle over de locatie van hun data, maar zijn volgens de Nederlandse cloudaanbieder Leafcloud nog niet verlost van Amerikaanse wetgeving. In een nieuw rapport stelt het Amsterdamse bedrijf dat er een fundamenteel1

VS willen Chinese optische componenten uit AI-datacenters weren

VS willen Chinese optische componenten uit AI-datacenters weren

De Amerikaanse regering werkt aan een verbod op nieuwe Chinese optische transceivers voor datacenters. Daarmee verschuift de technologiewedloop tussen de Verenigde Staten en China opnieuw een stap verder de infrastructuur in. Niet alleen chips, software en netwerkapparatuur staan inmiddels in de belangstelling van Washington. Ook voor buitenstaand1

Restwarmte datacenter gaat kassen in Uithoorn van aardgas af helpen

Restwarmte datacenter gaat kassen in Uithoorn van aardgas af helpen

Restwarmte uit een nieuw datacenter moet in de toekomst worden gebruikt om tientallen glastuinbouwbedrijven in De Kwakel en Kudelstaart te verwarmen. De gemeente Uithoorn, een collectief van tuinders en Switch Datacenters hebben hiervoor een overeenkomst gesloten. Het project moet niet alleen het gasverbruik terugdringen, maar ook de belastin1