Energienetwerken kunnen groeiende vraag naar datacenters nauwelijks bijbenen

Zowel in Europa, het Verenigd Koninkrijk (VK) en de Verenigde Staten (VS) heeft het energienetwerk moeite de groeiende vraag naar datacenters bij te benen. Door het relatief grote energieverbruik van datacenters dreigt een tekort te ontstaan aan capaciteit op het energienetwerk.
Dit blijkt uit het onderzoek ‘Mind the Gap: Energy Availability and the Disconnect with Data’ van Peter Kelly-Detwiler van Northbridge Energy Partners, dat is uitgevoerd in opdracht van Verne Global. “In de zoektocht naar goedkope en betrouwbare energievoorzieningen is de CIO vaak op wereldwijd niveau betrokken”, zegt Kelly-Detwiler.
Veel energienetwerken voldoen niet aan de eisen
“Helaas voldoen veel energienetwerken niet aan de strenge vereisten op het gebied van betrouwbaarheid, doordat in veel ontwikkelde landen de vraag naar energie de noodzakelijke infrastructuur heeft ingehaald. Het VK, continentaal Europa en de VS staan allen voor unieke uitdagingen, terwijl de Noordse economieën, IJsland en Quabec (Canada) het aanzienlijk beter doen”, aldus de onderzoeker.
De VK loopt op dit gebied vooral aan tegen de beperkte beschikbare capaciteit op en flexibiliteit van haar energienetwerk. Duitsland zit op dit moment in een transitiefase en heeft te maken met onduidelijkheden over regelgeving. Dit leidt tot relatief hoge kosten. De VS kampt juist met een verouderd energienetwerk, dat betrouwbaarheidsproblemen oplevert. Dit staat in schril contrast met de Noordse landen (inclusief IJsland), die de beschikking hebben over een overvloed aan duurzame energiebronnen en betrouwbare energienetwerken. Dit geldt ook voor de Canadese provincie Quebec.
Hoeveelheid datacenters blijft groeien
Vooral het verwerken van grote datasets met als doel hier bruikbare informatie uit te halen drijft de groei in datacenters aan. Dit leidt tot een groeiende aantal supercomputers en high performance computers (HPC’s). Het verwerken en analyseren van data vindt in toenemende mate in real-time (of bijna real-time) plaats, zeker in industrieën waar data zijn waarde verliest indien deze niet direct wordt geanalyseerd en gebruikt.
Naarmate de hoeveelheid data en het belang van het verwerken van deze data in de komende jaren toeneemt wordt downtime nog kostbaarder. De betrouwbaarheid van het energienetwerk gaat hierdoor een nog belangrijkere rol spelen bij de keuze vooral een specifiek land als vestigingslocatie voor een datacenter.
Steeds energie-efficiënter
Datacenters zijn overigens wel steeds energie-efficiënter. Deze ontwikkeling gaat volgens Kelly-Detwiler echter niet snel genoeg om de snel groeiende vraag naar energie door de explosieve groei in vraag naar data-opslag, analytics en informatie bij te benen. Datacenters zijn op dit moment al één van de snelst groeiende energieverbruikers ter wereld. Wereldwijd wordt naar schatting drie procent van alle energie verbruikt door datacenters, een groei van 100% in de afgelopen vijf jaar.
Datacenters wereldwijd verbruiken inmiddels net zoveel energie als een land dat in omvang tussen Italië en Spanje ligt. Naar schatting was het energieverbruik datacenters in de VS in 2013 gelijk aan de capaciteit van 34 500MW energiecentrales of tweemaal het totale energieverbruik van alle inwoners van New York City. Naar verwachting stijgt het energieverbruik van Amerikaanse datacenters met bijna 60 procent tot 2020.
Capaciteit wordt belangrijke overweging
Kelly-Detwiler stelt dan ook dat de aanwezigheid van voldoende capaciteit op en de betrouwbaarheid, schaalbaarheid en kosten van het energienetwerk een steeds belangrijkere rol gaan spelen in het beslissingsproces van CIO’s die een datacenter willen outsourcen.
Dossiers
Meer over
Lees ook
'Bedrijven geven in 2019 22,71 miljard dollar uit aan de bouw van datacenters'
De wereldwijde markt voor het bouwen van datacenters maakt een flinke groei door de komende jaren. Onderzoeksbureau MarketsandMarkets verwacht dat de markt een jaar-op-jaar groei van 9,3% zal laten zien. De markt is naar verwachting in 2019 goed voor een omzet van 22,73 miljard dollar. MarketsandMarkets verwacht dat de totale omzet van de markt di1
Schneider Electric lanceert Galaxy VM
Schneider Electric lanceert Galaxy VM, een 3-fase Uninterruptible Power Supply (UPS). De UPS is gericht op middelgrote datacenters. De Galaxy VM zorgt ervoor dat een datacenter bij onverwachte onderbrekingen in de stroomtoevoer niet zonder stroom komt te zitten. Het UPS-systeem is geschikt voor een brede reeks voltages. Door een slimme werkwijze k1
Facebook bespaart op energieverbruik door workloads slim over servers te verdelen
Facebook zet Autoscale in om het energieverbruik van zijn datacenters terug te dringen. Autoscale is een tool die is ontworpen om samen te werken met load balancers, die zorgen dat de workload wordt verdeeld over servers in clusters. Autoscale zorgt dat deze load balancers tijdens deze verdeling energie-efficiëntie in het oog houden, wat voor een1



