Denen laten zien hoe datacenters kunnen helpen elektriciteitsnetwerk stabiel te houden
Datacenters worden steeds meer erkend voor hun potentiële rol bij het stabiliseren van elektriciteitsnetwerken. In Denemarken laat Aeven zien hoe dat voor het Deense netwerk mogelijk is gebleken.
De Deense energiemarkt was onlangs getuige van een mijlpaal in de zoektocht naar het stabiliseren van het elektriciteitsnetwerk. Aeven, een Deens energiebedrijf, heeft in samenwerking met Schneider Electric een stabiliteitsoplossing geïmplementeerd. Deze oplossing maakt gebruik technologieën als energieopslag en slimme netwerkbeheersystemen, om schommelingen in de stroomtoevoer te minimaliseren en de betrouwbaarheid van het netwerk te vergroten.
Energinet, de Deense TSO (Transmission System Operator) heeft voor dit project een zogeheten Fast Frequency Reserve (FFR) pool, waarmee datacenters en andere energie-intensieve industrieën het net kunnen ondersteunen met diensten voor frequentiestabilisatie. Door samen te werken met het onderzoeks- en ontwikkelingsteam van Schneider Electric in Kolding en haar tegenhangers in Parijs, bouwde Aeven een op maat gemaakte Galaxy VX UPS-oplossing om FFR te leveren en het lokale energienet te stabiliseren.
Deze samenwerking in Denemarken werpt de vraag op of Nederlandse datacenters niet veel nadrukkelijker een soortgelijke rol zouden kunnen spelen in het stabiliseren van het Nederlandse elektriciteitsnetwerk. Nederland herbergt een aanzienlijke hoeveelheid datacenters. Door middel van slimme energieopslag en geavanceerde energiebeheersystemen kunnen deze datacenters een betrouwbare bron van reservevermogen worden, wat essentieel is om pieken en schommelingen in de elektriciteitsvraag op te vangen. Een vergelijkbare samenwerking als die tussen Aeven en Schneider Electric in Denemarken ligt daarbij voor de hand. Hierdoor kunnen Nederlandse datacenters niet alleen hun operationele efficiëntie verhogen, maar ook bijdragen aan een stabiel en duurzaam elektriciteitsnetwerk voor het hele land.
Het potentieel van datacenters om een rol te spelen in het stabiliseren van elektriciteitsnetwerken wordt steeds duidelijker, zoals dit Deense project laat zien. Nederland heeft de kans om deze trend te omarmen en te profiteren van de expertise en infrastructuur van zijn omvangrijke datacenterindustrie om de betrouwbaarheid van het elektriciteitsnetwerk te waarborgen en de overgang naar hernieuwbare energiebronnen te ondersteunen.
Meer over
Lees ook
Amazon wil Israëlische datacenterstart-up overnemen
Amazon overweegt een Israëlische start-up over te nemen. Het bedrijf richt zich op de ontwikkeling van snellere communicatie- en rekensystemen voor datacenters. Amazon zou de technologie willen gebruiken in haar eigen datacenters. Persbureau Reuters meldt op basis van het Israëlische Calcalist dat het gaat om Annapurna Labs, een bedrijf dat al sin1
BICSI lanceert vernieuwde datacenterstandaard
BICSI heeft kort voor de jaarwisseling de vernieuwde versie van haar belangrijkste standaard gelanceerd: ANSI/BICSI 002-2014, Data Center Design and Implementation Best Practices. Wereldwijd wordt de standaard gezien als de belangrijkste standaard voor datacenterontwerp. De bouw en uitbreiding van datacenters blijft de komende tien jaar volgens BI1
‘Tekort aan gekwalificeerd personeel wordt groot probleem in 2015’
Europese datacenterbeheerders en -eigenaren krijgen in 2015 te maken met een tekort aan talent. De vaardigheden van bestaande datacenterprofessionals sluiten niet goed aan op de behoeften van datacenterbeheerders en -eigenaren. Hiervoor waarschuwt Zenium Technology Partners, een investeerder in datacenters, op basis van onderzoek. Van de 210 senio1