ABB versterkt gelijkstroomportfolio met overname Franse SiC-specialist Advantics

Advantics_ABB_newsbank_1920x1080

ABB neemt het Franse technologiebedrijf Advantics over. Met de overname breidt het concern zijn portfolio voor gelijkstroomtoepassingen uit met compacte vermogenselektronica op basis van siliciumcarbide. De technologie van Advantics kan bij zware energieconversietoepassingen een rendement tot 99 procent behalen en wordt onder andere toegepast in datacenters.

De overname speelt in op de groeiende behoefte aan efficiënte gelijkstroomsystemen voor onder meer datacenters, maar ook industriële microgrids, energieopwekking en infrastructuur voor elektrische voertuigen.

Veel elektrische installaties zijn nog hoofdzakelijk ingericht rond wisselstroom. Dit betekent dat energie tijdens het traject van opwekking naar verbruiker meerdere keren kan worden omgezet van wisselstroom naar gelijkstroom en andersom. Elke conversiestap veroorzaakt echter verliezen en vraagt om extra componenten.

Dat probleem wordt steeds relevanter doordat veel moderne energiebronnen en verbruikers intern op gelijkstroom werken. Zonnepanelen, batterijsystemen, servers, ledverlichting en laadinstallaties maken bijvoorbeeld allemaal gebruik van DC-technologie. Door meer delen van de energie-infrastructuur direct op gelijkstroom te laten functioneren, kan het aantal omzettingsstappen worden verminderd. ABB wil met zijn DC-oplossingen dergelijke nieuwe elektrische architecturen ondersteunen. De overname van Advantics voegt daar gespecialiseerde conversietechnologie aan toe.

Advantics ontwikkelt vermogensomvormers op basis van siliciumcarbide, meestal afgekort tot SiC. Dit halfgeleidermateriaal kan bij hogere spanningen, temperaturen en schakelfrequenties functioneren dan conventionele siliciumcomponenten. Daardoor kunnen vermogensomvormers compacter worden ontworpen, terwijl tegelijkertijd de energieverliezen en koelbehoefte afnemen. Volgens Advantics behalen de convertermodules van het bedrijf bij veeleisende toepassingen een efficiëntie tot 99 procent. Het bedrijf combineert hardware, firmware en software om het gedrag van de vermogenselektronica te optimaliseren. Daarmee richt Advantics zich niet alleen op de fysieke omzetting van elektrische energie, maar ook op de digitale aansturing en bewaking van de converters.

De technologie moet ABB helpen bij het ontwikkelen van DC-systemen met een hogere vermogensdichtheid, beschikbaarheid en energie-efficiëntie. ABB beschikt zelf al over technologie voor elektrische beveiliging, energiedistributie, digitale besturing en system engineering. Door de converters van Advantics met deze technologie te combineren, wil ABB meer complete oplossingen kunnen leveren voor het ontwerpen, beveiligen, converteren, distribueren en beheren van gelijkstroom.

Vooral in datacenters kan het beperken van conversieverliezen een belangrijke rol spelen. Elektriciteit uit het openbare wisselstroomnet wordt daar doorgaans meerdere keren omgezet voordat deze de processors, geheugenchips en andere elektronische componenten bereikt.

Ook noodstroomvoorzieningen, batterijsystemen en lokale energieopwekking zorgen voor aanvullende conversiestappen. Naarmate het opgenomen vermogen van datacenters stijgt, kunnen zelfs kleine efficiëntieverbeteringen merkbaar worden in het totale energiegebruik en de hoeveelheid warmte die moet worden afgevoerd.

De opkomst van AI-infrastructuur vergroot die uitdaging. Nieuwe generaties servers vragen niet alleen meer vermogen, maar vereisen ook installaties die grotere vermogens snel en betrouwbaar kunnen verdelen. DC-architecturen worden daarom steeds vaker onderzocht als manier om de elektrische infrastructuur eenvoudiger en efficiënter in te richten.

 

Lees ook
Siemens en FuelCell Energy onderzoeken lokale stroomopwekking voor datacenters

Siemens en FuelCell Energy onderzoeken lokale stroomopwekking voor datacenters

Siemens en FuelCell Energy gaan samenwerken aan grootschalige brandstofcelsystemen voor datacenters en andere energie-intensieve locaties. De bedrijven willen lokale elektriciteitsopwekking combineren met batterijopslag, microgrids en middenspanningsinstallaties.

Grote batterijprojecten moeten ruimte creëren voor groei van datacenters

Grote batterijprojecten moeten ruimte creëren voor groei van datacenters

De groei van datacenters in Nederland staat of valt met de beschikbaarheid van elektriciteit. Terwijl de vraag naar rekenkracht voor onder meer kunstmatige intelligentie sterk toeneemt, loopt het elektriciteitsnet op steeds meer plaatsen tegen zijn grenzen aan. Grote investeringen in batterijopslag kunnen een belangrijke rol spelen om die druk te1

Uniper wil stroomlocaties inzetten voor groei datacenters

Uniper wil stroomlocaties inzetten voor groei datacenters

De Duitse energiegroep Uniper ziet datacenters als een belangrijke nieuwe groeimarkt. Het bedrijf wil bestaande locaties van elektriciteitscentrales benutten voor de ontwikkeling en energievoorziening van datacenters. Daarmee speelt Uniper in op de snel stijgende vraag naar betrouwbare stroom voor digitale infrastructuur.